Szczepionka przeciw HPV – wszystko, co powinieneś wiedzieć – dr n. med. Piotr Magnowski | ginekolog | onkolog | genetyk kliniczny

Szczepionka przeciw HPV – wszystko, co powinieneś wiedzieć – dr n. med. Piotr Magnowski | ginekolog | onkolog | genetyk kliniczny

Wirus HPV to ludzki wirus brodawczaka. Szacuje się, że ponad 70 % miało bądź będzie miało kontakt z wirusem brodawczaka i wytworzyło sobie przeciwciała. Tak jak każda infekcja wirusowa, przechorowanie infekcji wywołanej wirusem HPV co do zasady powoduje nabycie przeciwciał i unicestwienie wirusa. Natomiast w przypadku grupy osób mających zaburzenia immunologiczne, infekcja HPV może trwać nawet do kilku lat. Wówczas może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji.

Istnieje wiele szczepów wirusa brodawczaka ludzkiego – obecnie wyróżnia się ponad 150 typów HPV. Trzy najczęściej występujące wysoce rakotwórcze typy HPV-16, HPV-18 i HPV-45 są odpowiedzialne za 75 % przypadków raka płaskonabłonkowego szyjki macicy, 90 % przypadków raka gruczołowego szyjki macicy i większość zmian przednowotworowych szyjki macicy. Typy HPV-16 i HPV-18 są z kolei również odpowiedzialne za 80 % przypadków raka płaskonabłonkowego sromu i pochwy oraz ponad 90 % przypadków raka odbytu. 

Wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV. Wywołuje ona przekształcenia w komórkach nabłonka wielowarstwowego płaskiego szyjki macicy. Przewlekłe zakażenie wysoce rakotwórczymi typami HPV prowadzi wówczas do przedrakowych zmian na szyjce macicy i w konsekwencji rozwoju raka płaskonabłonkowego szyjki macicy.

Do objawów zakażenia wirusem HPV należą:

  • brodawki stóp, brodawki zwykłe, brodawki płaskie, brodawki młodzieńcze krtani
  • brodawki w okolicach narządów płciowych oraz odbytu tzw. kłykciny kończyste
  • zmiany przednowotworowe narządów płciowych

Wśród miliona kobiet zakażonych wirusem HPV wysoce rakotwórczym, u 8 tys. z nich dochodzi do rozwoju raka, a u 1,6 tys. kobiet rozwija się inwazyjna postać raka. Śmiertelność raka szyjki macicy oceniana jest na poziomie 50 %. 

Zakażenie wirusem HPV typem wysoce rakotwórczym może przebiegać w postaci zakażenia bezobjawowego – ustępującego samoistnie w ciągu 2 lat od zakażenia lub zakażenia utrzymującego się w dłuższym czasie, które może prowadzić do zmian przedrakowych szyjki macicy, a w konsekwencji i w przypadku braku leczenia, w raka płaskonabłonkowego i raka inwazyjnego. Wirus HPV może wywołać również raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka jamy ustnej, nosogardzieli, migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci.

Zakażenia HPV szerzą się głównie drogą płciową, poprzez kontakt bezpośredni ze zmianami skórnymi lub na błonie śluzowej. Do zakażenia dochodzi najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. 

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi ono przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV. Dlatego powszechny program szczepień przeciw HPV skierowana jest do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Szczepienia podawane są w dwóch dawkach. Szczepienia są bezpłatne i uzupełniają powszechny program szczepień dla dzieci. Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV należy umówić wizytę w przychodni POZ lub w Internetowym Koncie Pacjenta

– wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Na wizytę należy umówić się pod numerem 606-340-593. Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.