Wielowodzie – co to jest? – dr n. med. Piotr Magnowski | ginekolog | onkolog | genetyk kliniczny

Wielowodzie – co to jest? – dr n. med. Piotr Magnowski | ginekolog | onkolog | genetyk kliniczny

Wielowodzie jest stanem, w którym dochodzi do nieprawidłowego zwiększenia ilości płynu owodniowego. Wykrywane jest najczęściej w trzecim trymestrze ciąży, kiedy znacznie wzrasta ilość płynu owodniowego. Ze względu na zróżnicowanie w nasileniu tego stanu wyróżnia się wielowodzie niewielkie, umiarkowane i ciężkie. Rozpoznaje się je średnio u ok. 1-2 % ciąż.

Płyn owodniowy pełni szereg funkcji niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu. Bierze udział w transporcie substancji odżywczych, umożliwia swobodę ruchów, zapewnia prawidłowy rozwój mięśni, płuc oraz układu pokarmowego. Pełni również funkcję ochronną i amortyzującą przed uszkodzeniami.

Przy stwierdzeniu przez lekarza prowadzącego ciążę występowania wielowodzia u pacjentki, konieczne jest rozpoznanie przyczyn tego stanu. Do najczęściej występujących przyczyn wielowodzia zaliczamy cukrzycę u matki oraz wady rozwojowe płodu. Jeśli przyczyny występowania wielowodzia nie zostaną zidentyfikowane, wówczas wielowodzie określamy jako “idiopatyczne” bądź “niewyjaśnione”.

Wody płodowe powstają m.in. w nerkach płodu. Płyn jest przez płód wydalany w postaci moczu. Jednocześnie płyn jest przez płód połykany, co umożliwia rozwój płuc. W sytuacji, gdy proces ten zostaje zaburzony, wówczas mówimy o ryzyku wystąpienia wielowodzia. Przyczynę występowania wielowodzia można przypisać wówczas albo zaburzeniom połykania przez płód, albo wydalaniu przez niego nadmiernych ilości moczu. Przyczyny tego zjawiska mogą być różne, np. niewydolność serca płodu czy nieprawidłowości dotyczące pracy nerek.

– wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Na wizytę należy umówić się pod numerem 606-340-593.

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.