Skracająca się szyjka macicy – jak postępować?

Skracająca się szyjka macicy – jak postępować?

Szyjka macicy odgrywa kluczową rolę w trakcie ciąży, stanowiąc szczelną ochronę dla zlokalizowanego w macicy płodu, a więc barierę mechaniczną dla płodu, jak i zapobiegającą zakażeniom ochronną barierę przed czynnikami zewnętrznymi. W miarę postępującej ciąży ulega ona stopniowemu skracaniu i rozwieraniu, co jest naturalnym procesem fizjologicznym. Niemniej jednak, jeśli ten proces rozpocznie się przed 37. tygodniem ciąży, może to prowadzić do poronienia lub porodu przedwczesnego. Prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży wynosi ok. 3-5 cm, i co do zasady utrzymuje się w niezmiennym stanie do późnego etapu III trymestru, kiedy organizm, przygotowując się do porodu, uruchamia procesy skracania szyjki i zwiększania jej elastyczności oraz rozwierania jej kanału.

Obniżenie szyjki macicy w ciąży może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak zaburzenia anatomiczne, przebyte urazy, zabiegi i leczenie szyjki macicy, polipy szyjki macicy, zmiany hormonalne, ciąża mnoga, nadmierny stres i wysiłek fizyczny, duża waga i rozmiar dziecka napierającego na szyjkę macicy. Jak wynika z badań ultrasonograficznych, w drugim trymestrze ciąży ginekolodzy obserwują skracanie szyjki macicy przebiegające z prędkością około 1-2 mm na miesiąc.

W sytuacji odbiegającej od normy, takiej jak przedwczesne skracanie się szyjki macicy w ciąży lub zmiany w jej strukturze, pojawiają się nie tylko dolegliwości fizyczne, ale także istnieje ryzyko porodu przedwczesnego. Dlatego każdy niepokojący objaw należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Wczesna diagnoza i leczenie niewydolności narządów układu rozrodczego mogą pomóc w uniknięciu poważnych powikłań ciąży. W przypadku, gdy skracanie szyjki macicy zaczyna się przed 37. tygodniem ciąży, może to prowadzić do poważnych powikłań, takich jak poronienie lub poród przedwczesny. W takiej sytuacji, lekarz może zalecić podjęcie działań, mających na celu zahamowanie procesu skracania szyjki macicy, aby przedłużyć ciążę i zwiększyć szanse na zdrowy rozwój dziecka.

Metody leczenia skracającej się szyjki macicy w ciąży obejmują:

  • Stosowanie progesteronu – hormonu, który odgrywa ważną rolę w utrzymaniu ciąży i hamuje proces skracania szyjki macicy.
  • Wprowadzenie przez pochwę specjalnego pierścienia, tzw. pessaru, który ma za zadanie unieruchomić szyjkę macicy i zapobiec jej skracaniu.
  • Chirurgiczne założeniu szwu na szyjce macicy, aby ją zamknąć i zapobiec skracaniu.

Wszelkie decyzje dotyczące leczenia skracającej się szyjki macicy w ciąży powinny być podejmowane przez lekarza prowadzącego, po dokładnym przebadaniu pacjentki i ocenie ryzyka powikłań.

Podsumowując, szyjka macicy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ciąży i ochronie płodu przed czynnikami zewnętrznymi oraz zakażeniami. Skracanie i rozwieranie szyjki macicy jest procesem fizjologicznym, który zachodzi w trakcie trwania porodu, jednakże jego wystąpienie przed 37. tygodniem ciąży może prowadzić do poważnych powikłań. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak ból podbrzusza i kręgosłupa lędźwiowego, krwawienie z dróg rodnych czy upławy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. W przypadku rozpoczętego procesu skracania się szyjki macicy warto również dużo wypoczywać w pozycji leżącej, aby odciążyć narządy miednicy mniejszej, unikać aktywności fizycznej i stresu, dbać o higienę intymną i powstrzymywać się od stosunków seksualnych – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Na wizytę należy umówić się pod numerem 606-340-593.   

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.