Badanie USG 3D/4D – wykonasz je w Gabinecie Ginekologicznym Piotra Magnowskiego – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń 

Badanie USG 3D/4D – wykonasz je w Gabinecie Ginekologicznym Piotra Magnowskiego – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń 

Ginekolog Luboń

Badanie ultrasonograficzne zaliczane jest do obowiązkowej diagnostyki w przebiegu każdej ciąży. Technika USG 3D oraz 4D to jedno z najnowocześniejszych technologicznie sposobów na uzyskanie obrazu płodu oraz pomiaru jego narządów, które pozwalają na uzyskanie realistycznego obrazu płodu w łonie matki. Jakie są zalety wykonywania badania ultrasonograficznego 3D/4D nad tradycyjnym badaniem ultrasonograficznym (tzw. 2D)? Czym się różni badanie USG 3D od 4D? – odpowiada dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Badanie ultrasonograficzne służy kontroli rozwoju płodu oraz budowy jego ciała. Jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym, a jednocześnie dostarczającym wielu istotnych informacji w przypadku ewentualnych nieprawidłowości rozwoju płodu. Obrazy uzyskiwane standardową techniką 2D (czarno-biały obraz) pozwalają uzyskać dane na temat przekroju danej struktury, w tym przypadku macicy oraz ogólnego zarysu ciała płodu z obrazem rozwijających się narządów. W badaniu tym otrzymujemy jedynie płaskie przekroje ciała płodu oraz uzyskujemy informacje na temat wielkości oraz kształtu różnych części ciała płodu, jego budowy, łożyska, a także ilości wód płodowych. Natomiast technika USG 3D umożliwia trójwymiarową rekonstrukcję obrazu płodu dzięki czemu uzyskujemy dane na temat trzech wymiarów: długości, szerokości oraz głębokości danego narządu. Komputer odtwarza wówczas trójwymiarowy wygląd mierzonej struktury. Uzyskane obrazy są nieruchome i prezentowane klatka po klatce. Obraz 3D pozwala więc na uzyskanie niedostępnych w prostszych badaniach przekrojów anatomicznych, pomocnych w bardziej szczegółowych analizach – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Z kolei USG 4D to technika obrazowania trójwymiarowego w czasie rzeczywistym, co pozwala na obserwację ruchów płodu oraz pracy serca. Zapis badania może być wielokrotnie odtwarzany i analizowany. Badanie to pozwala na precyzyjną ocenę mózgowia, kręgosłupa, nerek, serca i budowy twarzy, a także pozostałych organów w jak najlepszej płaszczyźnie. Wykonując badanie USG 4D lekarz dokładnie ocenia lokalizację i otoczenie poszczególnych struktur anatomicznych. USG 4D dzięki wysokiej technologii obrazu umożliwia znacznie bardziej precyzyjne wykrywanie wad płodu. Badanie USG 3D/4D jest szczególnie zalecane do wykonywania w ciąży mnogiej z uwagi na lepsze uwidocznienie wszystkich płodów oraz ich wzajemnego stosunku i lokalizacji – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.   

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.