Jakie badania kontrolne należy wykonać w rodzinach z zespołami wysokiego ryzyka raka piersi i jajnika? – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń 

Jakie badania kontrolne należy wykonać w rodzinach z zespołami wysokiego ryzyka raka piersi i jajnika? – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń 

Ginekolog Luboń

Średni wiek diagnozowania nowotworów piersi u nosicielek zmian w genie BRCA1 to 42-45 lat, natomiast nowotworów jajnika – 54 lata. Zmiany w tym genie wiążą się bowiem aż z 50-80 proc. życiowym ryzykiem rozwoju raka piersi i ok. 40-procentowym ryzykiem rozwoju raka jajnika. Nosicielstwo zmian w tym genie określają wiarygodne wyniki badań molekularnych, a wraz z szczegółowym wywiadem rodzinnym oraz analizą rodowodu doświadczony lekarz genetyki klinicznej określa końcową ocenę ryzyka wystąpienia tych chorób – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Zmiany w genach BRCA1 i BRCA2 to jedne z najczęstszych zaburzeń, które wiążą się z wysokim ryzykiem rozwoju raka piersi i nowotworów ginekologicznych. Jeśli w Twojej bliskiej rodzinie występują zachorowania na raka piersi lub raka jajnika, warto rozważyć skorzystanie z konsultacji genetyka klinicznego w celu spersonalizowanej oceny ryzyka wystąpienia nowotworu, który w razie konieczności skieruje na badania molekularne w kierunku zmian w genach BRCA1/2 – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Zalecane badania kontrolne w rodzinach z zespołami wysokiego ryzyka raka piersi/jajnika:

Piersi:

  • samokontrola – wiek rozpoczęcia badania: 18 lat, częstość: co miesiąc,
  • palpacyjne badanie lekarskie – wiek rozpoczęcia badania: 20-25 lat, częstość: co 6 miesięcy,
  • USG – wiek rozpoczęcia badania: 25 lat, częstość: co 12 miesięcy,
  • MRI z kontrastem (rezonans magnetyczny) – wiek rozpoczęcia badania: 25 lat, częstość: co 12 miesięcy,
  • MMG z tomosyntezą (mammografia) – wiek rozpoczęcia badania: 30 lat, częstość: co 12 miesięcy,

Narząd rodny:

  • USG dopochwowe – wiek rozpoczęcia badania: 30 lat, częstość: co 12 miesięcy,
  • badanie markerów nowotworowych CA 125 – wiek rozpoczęcia badania: 30 lat, częstość: co 12 miesięcy.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej, położnictwa i ginekologii oraz genetyki klinicznej. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.   

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.