Ból w czasie stosunku płciowego – co może być przyczyną?
- PiotrMagnowski
- lut, 06, 2023
- Aktualności
- Możliwość komentowania Ból w czasie stosunku płciowego – co może być przyczyną? została wyłączona
Jakość życia intymnego ma niebywałe znaczenie dla trwałości pożycia obydwu partnerów. Z tego powodu wszelkie niepokojące sygnały, takie jak ból w czasie stosunku płciowego, pieczenie, swędzenie powinny być poddane odpowiedniej diagnozie medycznej w celu wyeliminowania możliwych jednostek chorobowych lub innych przyczyn tego dyskomfortu. Dyspareunia, czyli powtarzający się i uporczywy ból podczas stosunku płciowego dotyczy ok. 10-20 % kobiet oraz około 5 % mężczyzn. Może mieć znaczący wpływ na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne kobiety. Z tego powodu objaw ten wymaga odbycia wizyty u lekarza ginekologa. Jakie mogą być przyczyny bólu podczas stosunku płciowego?
Do najczęściej występujących przyczyn występowania bólu w czasie stosunku płciowego medycyna zalicza:
- suchość pochwy – objawia się niedostatecznym nawilżeniem okolic intymnych, co powoduje tarcie i mikrouszkodzenia w czasie stosunku, odpowiadające za dyskomfort. Istnieje wiele możliwych przyczyn występowania suchości pochwy. Na jej pojawienie się mogą mieć wpływ takie choroby przewlekłe jak cukrzyca, miażdżyca, choroby autoimmunologiczne, neurologiczne, może być również związana z odbyciem chemioterapii, terapii hormonalnej czy radioterapii. W czasie wizyty u lekarza ginekologa oceniana jest błona śluzowa pochwy oraz zlecane są dodatkowe badania mające wykluczyć bądź potwierdzić przyczynę występowania tego objawu.
- zaburzenie flory bakteryjnej pochwy – środowisko pochwy jest niezwykle wrażliwe na wahania poziomu bakterii występujących naturalnie w jej śluzówce. Bakterie we florze bakteryjnej pochwy produkują kwas mlekowy oraz nadtlenek wodoru, które chronią pochwę przed rozwojem chorobotwórczych bakterii. W przypadku prawidłowej flory bakteryjnej pochwy pH utrzymane jest na poziomie 3,8 – 4,2. W wyniku jej zaburzenia mogą pojawiać bolesne stosunki płciowe, pieczenie pochwy i sromu, uczucie dyskomfortu, zmiana konsystencji, zapachu i koloru wydzieliny, a także zwiększone ryzyko zachorowania na infekcje dróg rodnych. Do zaburzenia flory bakteryjnej pochwy najczęściej dochodzi w wyniku stosowania antybiotykoterapii lub nieprawidłowej higieny okolic intymnych. Z tego powodu istotne w tym przypadku może się okazać stosowanie odpowiednich probiotyków zawierających bakterie kwasu mlekowego, a także zmiana nawyków żywieniowych, wyeliminowanie nikotyny i stresu.
- infekcje – do najczęściej występujących infekcji powodujących ból w czasie stosunku płciowego zalicza się zakażenia bakteryjne oraz zakażenie grzybami z rodzaju Candida. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonania wymazu z dróg rodnych (posiew) i stosowanie odpowiednich leków zleconych przez lekarza ginekologa. W przypadku infekcji możliwe jest również wystąpienie zapalenia cewki moczowej, które może powodować dodatkowo ból w czasie oddawania moczu.
- endometrioza – występuje, gdy tkanki błony śluzowej macicy są obecne poza jamą macicy. Zachowują się one tak samo i podlegają cyklowi miesięcznemu, a więc krwawią i powodują reakcję zapalną. Poza bólem w czasie stosunku dodatkowymi objawami są bóle podbrzusza, bóle pleców, zwłaszcza w okresie okołomiesiączkowym. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie zabiegu operacyjnego w celu usunięcia ognisk endometrium. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie USG przezpochwowego.
- mięśniaki macicy – stanowią niezłośliwe guzy wywodzące się z komórek mięśni macicy. Jeśli są duże mogą objawiać się bólem w czasie stosunku, obfitymi miesiączkami. Ich diagnoza wykonywana jest w czasie badania USG.
- dyspareunia poporodowa – spowodowana jest rozciągnięciem i rozdarciem tkanek, a także dokonaniem zabiegów nacięcia krocza, które w wyniku nieprawidłowego gojenia mogą objawiać się również dyskomfortem w czasie współżycia. Dodatkowo, w przypadku matek karmiących następuje obniżenie stężenia estrogenów, co dodatkowo wpływa na pojawienie się suchości w pochwie.
- wulwodynia – to jednostka chorobowa charakteryzująca się dyskomfortem w okolicy sromu, określanym najczęściej jako palący ból. Diagnozowana jest po wykluczeniu innych przyczyn takich dolegliwości. Ból podczas lub po współżyciu jest najczęstszym uciążliwym objawem wulwodyni.
W celu postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest odbycie wizyty u lekarza ginekologa, a niekiedy również u lekarzy innych specjalizacji. Nie należy lekceważyć żadnych objawów, gdyż dana jednostka chorobowa nieleczona w dłuższym czasie może prowadzić do trudnych komplikacji zdrowotnych – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej.
Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Na wizytę należy umówić się pod numerem 606-340-593.
Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.
Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników
Search:
Categories
Archives
- sierpień 2024
- lipiec 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- marzec 2024
- luty 2024
- styczeń 2024
- grudzień 2023
- listopad 2023
- październik 2023
- wrzesień 2023
- sierpień 2023
- lipiec 2023
- czerwiec 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- marzec 2023
- luty 2023
- styczeń 2023
- listopad 2022
- październik 2022
- wrzesień 2022
- sierpień 2022
- lipiec 2022
- czerwiec 2022
- maj 2022
- kwiecień 2022
- marzec 2022
- luty 2022
- styczeń 2022
- grudzień 2021
- listopad 2021
- październik 2021
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- lipiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- marzec 2021
- luty 2021
- styczeń 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- październik 2020
- wrzesień 2020
- sierpień 2020
- lipiec 2020
- czerwiec 2020
- maj 2020
- listopad 2017