Poród naturalny po cięciu cesarskim

Poród naturalny po cięciu cesarskim

W Polsce aż 47 proc. dzieci przychodzi na świat przez cięcie cesarskie. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Mimo iż wykonanie operacji cięcia cesarskiego w celu zakończenia ciąży może odbyć się wyłącznie w określonych przypadkach zagrażających zdrowiu lub życiu płodu lub matki, odsetek wykonanych cięć w Polsce stale rośnie. Z tego powodu wiele kobiet, które ma za sobą przebyty poród poprzez cięcie cesarskie zastanawia się czy wciąż istnieje możliwość porodu drogami natury w przyszłości.

Poród naturalny po cesarskim cięciu określany porodem VBAC (Vaginal Birth After Cesarean) jest jak najbardziej możliwy. Zgodnie z wynikami badań kobieta po jednym przebytym cięciu cesarskim ma 75 proc. szans na udany poród siłami natury. Należy jednak pamiętać, że mówimy tu o próbie porodu drogą pochwową, która to może w każdej chwili zostać przerwana i zakończona ponownie cięciem. Aby jednak pacjentka mogła zostać zakwalifikowana do podjęcia próby porodu siłami natury ciąża musi przebiegać prawidłowo, a stan zdrowia kobiety rodzącej określony jako dobry.

Do najważniejszych wskazań umożliwiających podjęcie próby jest przede wszystkim ustąpienie powodów, przez które poprzednia ciąża została rozwiązana przez cesarskie cięcie. Jeśli natomiast do wykonania cięcia cesarskiego przyczyniły się powody pozapołożnicze (np. choroby kardiologiczne, okulistyczne, neurologiczne), szansa na poród naturalny maleje. Dodatkowo oceniane są również takie parametry jak stan blizny po operacji, odstęp między ciążami, waga płodu oraz ułożenie płodu w macicy.

Podczas próby podjęcia porodu siłami natury konieczna jest stała obecność położnej i lekarza oraz ciągłe monitorowanie czynności serca płodu. Jeśli pacjentka wyraża chęć podjęcia próby porodu siłami natury po przebytym cięciu cesarskim powinna skonsultować swoją chęć urodzenia dziecka naturalnie z lekarzem prowadzącym ciążę, który oceni wszelkie ryzyka związane z jego przeprowadzeniem. Decyzję o możliwości przeprowadzenia porodu VBAC zawsze podejmuje lekarz.

Warto również wskazać na możliwe powikłania porodu VBAC. Do najistotniejszych należy pęknięcie macicy, czyli rozejście warstwy mięśniowej ściany narządu w miejscu, w którym znajduje się blizna po cięciu cesarskim – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Na wizytę należy umówić się pod numerem 606-340-593.

 

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

 

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.