Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży – o czym należy pamiętać?

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży – o czym należy pamiętać?

Jeśli otrzymałaś pozytywny wynik testu ciążowego to znak dla każdej pacjentki, iż należy udać się na wizytę lekarską do lekarza ginekologa. Spotkanie z ginekologiem-położnikiem ma na celu przede wszystkim potwierdzenie lub wykluczenie przypuszczeń kobiety o spodziewaniu się dziecka.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna odbyć się do 10. tygodnia ciąży. Nie warto zwlekać z odbyciem wizyty po wyżej wskazanym terminie, gdyż z punktu widzenia ewentualnych zaburzeń w przebiegu ciąży niezwykle istotne jest jak najwcześniejsze ich wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Z punktu widzenia wyboru odpowiedniego gabinetu ginekologicznego istotne jest, aby lekarz ginekolog-położnik posiadał szeroką wiedzę medyczną oraz doświadczenie zawodowe połączone z umiejętnościami interpersonalnymi. Nieoceniony w czasie badania jest również nowoczesny sprzęt oraz gabinet zapewniający pacjentce intymność w czasie przebiegu wizyty.

Przychodząc na pierwszą wizytę w ciąży do lekarza ginekologa, należy uprzednio przygotować następujące informacje na temat stanu zdrowia. Dotyczy to:

 • Ilości przebytych ciąż oraz porodów
 • Ilości poronień
 • Choroby przewlekłe oraz leki przyjmowane na stałe
 • Przebyte operacje
 • Datę ostatniej miesiączki oraz średnia długość cyklu
 • Wszelkie zauważone nieprawidłowości, zwłaszcza plamienia

Odpowiedzi na wskazane zagadnienia są kluczowe z punktu widzenia podjęcia odpowiedniego sposobu opieki lekarskiej nad ciężarną.

Przystępując do pierwszej wizyty u ginekologa w czasie ciąży, warto uprzednio wykonać następujące wyniki badań, takie jak:

 • Badanie ogólne moczu oraz morfologia
 • Badanie stężenia hormonu TSH

W czasie pierwszej wizyty lekarskiej u ginekologa w ciąży lekarz zapyta ciężarną o samopoczucie psychiczne i fizyczne, a także o ewentualne niepokojące objawy. Wykonane zostanie również badanie na fotelu ginekologicznym, w skład którego wchodzą:

 • Ocena zewnętrznych narządów rodnych
 • Badanie we wziernikach
 • Badanie palpacyjne
 • Badanie usg dopochwowe celem oceny ciąży

Lekarz ocenia czy występuje infekcja pochwowa oraz czy nie odpływa płyn owodniowy, a także czy wielkość macicy odpowiada oczekiwanej wielkości dla danego wieku ciążowego. Ginekolog zleci również do wykonania szereg badań lekarskich oraz założy kartę przebiegu ciąży, zmierzy ciśnienie tętnicze krwi, masę ciała, a także pobierze materiał do badania cytologicznego – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej. 

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Na wizytę należy umówić się pod numerem telefonu 606-340-593.

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.