Suplementacja witaminy D w ciąży

Suplementacja witaminy D w ciąży

Suplementacja witaminy D w ciąży jest niezwykle istotna z punktu widzenia korzyści dla rozwijającego się płodu oraz zdrowia matki. Z uwagi na ten szczególny stan, kobieta w tym okresie wymaga zwiększonego zapotrzebowania na poszczególne witaminy i minerały, stąd niezwykle istotne jest stosowanie odpowiedniej diety zapewniającej ich podaż na właściwym poziomie uzupełnioną suplementacją poszczególnych witamin i minerałów. Z jednej strony zbyt mała ilość witamin i minerałów może niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka, z drugiej ich suplementacja w nadmiernej ilości może doprowadzić do tożsamych konsekwencji.

Zgodnie z aktualną wiedzą naukową, w polskim społeczeństwie kobiety w ciąży powinny suplementować: kwas foliowy, witaminę D, jod, kwasy omega (DHA) oraz żelazo. Według stanowiska Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników kobietom w ciąży zalecane jest w przypadku prawidłowego BMI i braku obciążeń sprzyjających deficytowi witaminy D spożywanie dawki 1500-2000 IU na dobę. Zgodnie z rekomendacjami PTGiP sugerowanym, choć nie wymaganym postępowaniem przed rozpoczęciem suplementacji witaminą D jest przeprowadzenie badania krwi stężenia 25 (OH) D3, w celu oceny jej aktualnego stężenia i dostosowanie na tej podstawie optymalnej dawki.

Przyjmuje się, iż optymalne stężenie 25 (OH) D3 u kobiet ciężarnych powinno wynosić 30-50 ng/ml. Jeśli stężenie witaminy D3 w surowicy wynosi poniżej 20 ng/ml, wskazuje to na niedobór witaminy D. Z kolei przekroczenie poziomu 50 ng/ml uznawane jest za poziom toksyczny.

W badaniach naukowych wykazano, iż suplementacja witaminą D może zmniejszać ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, ciężkiego krwotoku poporodowego, cukrzycy ciążowej oraz niskiej masy urodzeniowej dziecka. Dodatkowo wyniki potwierdzają, iż najkorzystniejszy wpływ witaminy D na przebieg ciąży jest wówczas, gdy suplementację rozpoczynano w okresie implantacji łożyska. Niedobór witaminy D może przyczyniać się do występowania poronień nawracających, co również przemawia za jej suplementacją.

Ryzyko wytworzenia się nadmiaru witaminy D3 po zjedzeniu pokarmów, które je zawierają jest niezwykle niskie. Możliwy jest jednak jej nadmiar spowodowany zbyt dużą ilością przyjmowanych suplementów. Nadmiar witaminy D jest równie szkodliwy, jak jej niedobór. Oprócz senności, nudności, braku apetytu i spadku samopoczucia do najpoważniejszych konsekwencji spożywania suplementów zawierających witaminę D ponad zalecaną ilość jest wpływ na zaburzenia funkcjonowania i rozwoju tarczycy u płodu.

Eksperci PTGiP podkreślają jednocześnie, że podstawowym źródłem witamin, makro- i mikroelementów dla kobiet w ciąży powinna być racjonalna, zbilansowana dieta. U kobiet ciężarnych stosujących dietę wegetariańską lub wegańską wskazana jest dodatkowa suplementacja witaminą B12. Stosowanie preparatów wielowitaminowych w populacji zdrowych kobiet ciężarnych nie jest natomiast zalecane, jeżeli nie ma do tego określonych wskazań medycznych – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Na wizytę należy umówić się pod numerem telefonu 606-340-593.

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.