Waga w ciąży. Jaka powinna być prawidłowa?

Waga w ciąży. Jaka powinna być prawidłowa?

Wzrost wagi u kobiety ciężarnej zauważalny zwłaszcza po 20 tyg. ciąży jest pożądanym zjawiskiem świadczącym o rozwoju płodu w jamie macicy. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, ile można przytyć w trakcie ciąży oraz jaka liczba dodatkowych kilogramów jest uznawana za normę. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża waga może niekorzystnie wpływać na przebieg ciąży jak i zdrowie dziecka. W jaki więc sposób powinna się kształtować masa ciała kobiety przy prawidłowo rozwijającej ciąży?

Waga kobiety w ciąży kształtowana jest przez szereg stałych czynników takich jak masa ciała płodu, ilość wód płodowych, powiększająca się macica, rozwijające się łożysko, rosnące piersi, płyny ustrojowe oraz tworząca się dodatkowa tkanka tłuszczowa. Szacuje się, że w przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży masa ciała powinna wzrosnąć od ok. 12 – 18 kg. Wzrost wagi w ciąży zauważalny jest przede wszystkim w czasie drugiego i trzeciego trymestru, kiedy dziecko najwięcej przybiera na masie i rozwija się najintensywniej. Z kolei w pierwszym trymestrze z powodu towarzyszących mdłości i wymiotów, niektóre kobiety mogą nawet zauważyć delikatny spadek wagi. Należy jednocześnie pamiętać, iż dopuszczalny wzrost masy ciała ciężarnej jest w dużej mierze uzależniony od wagi kobiety sprzed momentu zajścia w ciążę. Szczególną uwagę przyrostowi masy powinny poświęcić matki ze stwierdzoną uprzednio nadwagą.

Niedowaga w ciąży może natomiast świadczyć o zbyt niskim przyroście masy ciała dziecka, jego spowolnionym rozwoju, a także o powikłaniach ciążowych. Ciężarne z niedowagą znacznie częściej rodzą dzieci przedwcześnie, o niskiej masie urodzeniowej i z zaburzeniami neurologicznymi. Z kolei stwierdzona nadwaga w ciąży zwiększa ryzyko otyłości i związanych z nią chorób zarówno u matki, jak i u dziecka. Do najczęściej występujących konsekwencji spowodowanych nadwagą ciężarnej zalicza się cukrzycę ciążową, makrosomię płodu, nadciśnienie, a także poród przedwczesny, hemoroidy i żylaki. Dziecko może wówczas zostać narażone na wystąpienie cukrzycy i otyłości w dzieciństwie.

Niezwykle istotny wpływ na prawidłowy rozwój masy ciała kobiety ciężarnej i dziecka w czasie ciąży ma dieta ciężarnej. Zdrowe odżywianie, którego podstawę stanowią owoce i warzywa, produkty bogate w foliany, witaminy i minerały, ma istotny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży, samopoczucie matki oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Istotne jest również regularne spożywanie posiłków, które sprzyja właściwemu wydzielaniu insuliny. Spożywanie nadmiernej ilości słodyczy oraz jedzenia typu fast food i pół produktów zwiększa znacznie ryzyko niekontrolowanego wzrostu masy ciała oraz rozwoju chorób towarzyszących nadwadze – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej.  

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Na wizyty należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593. 

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.