Temperatura w ciąży poniżej 37 st. Czy to powód do niepokoju?

Temperatura w ciąży poniżej 37 st. Czy to powód do niepokoju?

Jednym z pierwszych objawów, które informują pacjentkę o dużym prawdopodobieństwie zajścia w ciążę jest wynik badania beta-hCG, odpowiednio wysoki do przypisanego tygodnia ciąży. Kolejnym badaniem jednoznacznie potwierdzającym obecność zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy jest badanie USG. Jednym z dodatkowych objawów pomocnych w diagnozie prawidłowo przebiegającej ciąży jest również temperatura ciała ciężarnej, która w trakcie jej przebiegu jest zwykle podwyższona.

Temperatura ciała u kobiety w ciąży różni się od temperatury ciała u osoby dorosłej. Podwyższona temperatura w ciąży nie jest niczym szczególnym i nie stanowi powodu do niepokoju, a jej przyczyną jest rosnące stężenie progesteronu we krwi odpowiedzialnego za rozwój płodu. Progesteron powoduje wiele znaczących zmian w ciele kobiety, którego jednym z symptomów jest podwyższona temperatura ciała, jak również nudności, wymioty, zatrzymanie miesiączki, ból i tkliwość piersi. W czasie cyklu miesiączkowego najwyższe stężenie progesteronu odnotowywane jest w czasie owulacji, a podwyższona temperatura w prawidłowym cyklu utrzymuje się przez całą fazę lutealną i zmniejsza przed miesiączką. Jeśli natomiast podwyższona temperatura utrzymuje się przez okres co najmniej 3 tygodni po jajeczkowaniu, może to wówczas wskazywać na wczesną ciążę.

Podwyższona temperatura oznacza temperaturę ciała wyższą o ok. 6-10 kresek od normalnej. Temperatura na początku ciąży z tego powodu zwykle waha się między 37-37,5 st., co jest zupełnie normalnym zjawiskiem. W przypadku temperatury wyższej niż 38 st. C, pacjentka powinna koniecznie skonsultować się z lekarzem, gdyż stan ten może świadczyć o przebiegającej infekcji lub innej jednostce chorobowej. Aby wynik temperatury był miarodajny, najlepiej zmierzyć ją zaraz po przebudzeniu w pochwie.

Co natomiast w przypadku, gdy temperatura ciała w pierwszym okresie ciąży nie jest odpowiednio wysoka? Niska temperatura w ciąży jest powodem do niepokoju, a wartości poniżej 37 st. mogą świadczyć o zagrożeniu ciąży. W przypadku dodatkowo towarzyszących krwawień i bólów podbrzusza, konieczne jest natychmiastowe odbycie wizyty u lekarza ginekologa. Spadek temperatury może bowiem świadczyć o obniżeniu poziomu progesteronu odpowiedzialnego za utrzymanie wczesnej ciąży, co może skutkować poronieniem lub sygnalizować śmierć płodu. Lekarz ginekolog w trakcie wizyty wykona wówczas badanie USG, które zobrazuje stan rozwoju płodu oraz zleci wykonanie badania beta-hCG – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Na wizytę należy umówić się pod numerem 606-340-593.

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.