Jak uchronić się przed grzybicą pochwy w czasie antybiotykoterapii?

Jak uchronić się przed grzybicą pochwy w czasie antybiotykoterapii?

Grzybica pochwy po antybiotykoterapii stanowi jedno z najczęściej występujących powikłań w czasie kuracji lub po jej stosowaniu. W wyniku niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych dochodzi bowiem do zaburzeń mikroflory układu pokarmowego oraz środowiska pochwy. Pożyteczna flora bakteryjna stanowi tymczasem barierę ochronną organizmu, a w wyniku zachwiania jej równowagi dochodzi do namnażania się szkodliwych mikroorganizmów jak grzybów Candida albicans, wywołujących grzybicę pochwy.

Szczególnie ważne dla zapewnienia zdrowia intymnego kobiet jest utrzymanie kwaśnego pH pochwy oraz równowagi mikrobiologicznej. W czasie stosowania antybiotykoterapii dochodzi bowiem do zniszczenia pałeczek kwasu mlekowego, które stanowią aż 95 proc. ogólnego udziału ekosystemu pochwy oraz do podwyższenia pH pochwy do zasadowego, w wyniku czego dominacje przejmują bakterie beztlenowe odpowiedzialne za infekcje grzybicze. W kobiecej wydzielinie pochwowej znajduje się ponad sto rodzajów mikroorganizmów, również tych odpowiedzialnych za infekcje. Jeżeli kwaśne pH pochwy zostaje zaburzone, a pożyteczne szczepy pałeczek Lactobacillus zaczynają tracić aktywność lub giną, namnażają się wówczas bakterie beztlenowe (m.in. Mobiluncus, Mycoplasma, Ureaplasma i Gardnerella), odpowiedzialne za zakażenia pochwy. Dlatego w czasie stosowania antybiotykoterapii należy pamiętać przede wszystkim o stosowaniu doustnego lub dopochwowego probiotyku ginekologicznego, ze szczepami bakteryjnymi takimi jak Lactobacillus.

Na rozwój infekcji intymnych w czasie antybiotykoterapii wpływ ma również dieta. W czasie i po jej stosowaniu należy wyeliminować nadmiar węglowodanów, wprowadzić produkty kiszone oraz dbać szczególnie o higienę intymną stosując odpowiednie preparaty do pielęgnacji. Należy pamiętać, iż dieta uboga w witaminy i mikroelementy źle wpływa na odporność, przez co organizm w wyniku osłabienia staje się bardziej podatny na infekcje.

Niekiedy jednak infekcje intymne, mimo stosowania dostępnych sposobów wzmacniania flory bakteryjnej organizmu, rozwijają się. Wówczas konieczne jest odbycie wizyty u lekarza ginekologa-położnika, który postawi odpowiednią diagnozę i wprowadzi odpowiednie leczenie środkami farmakologicznymi – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz genetyki klinicznej.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.   

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.