Rola kwasów omega-3 w profilaktyce porodu przedwczesnego – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń 

Rola kwasów omega-3 w profilaktyce porodu przedwczesnego – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń 

Ginekolog Luboń

Zainteresowanie rolą kwasów omega-3 w profilaktyce porodu przedwczesnego sięga lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Zaobserwowano zmniejszoną o 20% częstość porodów przedwczesnych u mieszkanek Londynu, które podczas ciąży przyjmowały olej z wątroby halibuta – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Później zauważono, że na należących do terytorium Danii Wyspach Owczych, częstość urodzeń dzieci poniżej 2500g była 1,7 razy niższa niż na pozostałym terytorium Danii (odpowiednio 3,5% vs 5,9%). Wiązało się to z wyższą o średnio 200 g masą urodzeniową noworodków i znamiennie dłuższym czasem trwania ciąży. Obserwacje te powiązano z różnicami w nawykach dietetycznych porównywanych populacji kobiet ciężarnych, szczególnie w zakresie spożywania ryb. W badaniu interwencyjnym porównano skuteczność stosowania oleju rybiego (2,7g kwasów omega-3 w tym 920 mg DHA), oliwy z oliwek (4g) i placebo. U pacjentek przyjmujących olej rybi uzyskano wydłużenie czasu trwania ciąży średnio o 4 dni i zwiększenie o 107 g masy urodzeniowej w stosunku do grupy suplementowanej za pomocą oliwy z oliwek – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Badanie kohortowe opublikowane w roku 2002 wykazało również, iż u kobiet, które nie jadły ryb we wczesnej ciąży poród przedwczesny występował u 7,1%, a u tych, które spożywały ryby minimum raz na tydzień tylko u 1,9%. Van Eidsen i inni badacze wykazali także znaczenie proporcji między kwasami omega-3 i omega-6 u kobiet ciężarnych. Im była ona większa na korzyść kwasów omega-6, tym wyższe było ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej. Tarnowo Podgórne, Luboń.

W badaniu oceniającym wpływ suplementacji DHA w trzecim trymestrze ciąży na czas jej trwania stwierdzono znamienne wydłużenie czasu trwania ciąży (średnio o 6 dni) w przypadkach z suplementacją. Najnowsze publikacje wskazują na to, że najważniejszą korzyścią kliniczną suplementowania kobiet ciężarnych DHA jest zmniejszenie ryzyka porodów przedwczesnych przed 34 tygodniem ciąży.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.