Gdzie można zrealizować szczepienia, które są zalecane w okresie ciąży? – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Gdzie można zrealizować szczepienia, które są zalecane w okresie ciąży? – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Ginekolog Luboń

Szczepienia w okresie ciąży zalecane przez Państwowy Zakład Higieny to sposób na ochronę matki przed przebyciem choroby zakaźnej oraz transfer swoistych przeciwciał przez łożysko, dzięki czemu dziecko w pierwszych miesiącach życia, gdy ma niedojrzały układ odpornościowy jest lepiej chronione przed zachorowaniem. Informację o niezbędności lub zaleceniu wykonania określonych szczepień kobieta ciężarna powinna uzyskać od lekarza POZ i ginekologa położnika – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Wykonanie szczepienia ochronnego kobiety ciężarnej powinno być wykonane w poradni POZ, która dysponuje gabinetem szczepień, na zlecenie lekarza rodzinnego oraz po przeprowadzonym przez niego badaniu kwalifikacyjnym. W przypadku ciąży powikłanej lub zagrożonej bądź innej sytuacji budzącej wątpliwości lekarza rodzinnego, może być konieczna konsultacja ginekologa położnika w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

W trakcie ciąży PZH zaleca wykonanie szczepień przeciw grypie i szczepienie przeciw krztuścowi. Badanie kwalifikacyjne oraz usługa wykonania szczepienia są bezpłatne, natomiast pacjentka pokrywa koszt danej szczepionki. W trakcie ciąży można podawać jedynie szczepionki inaktywowane (zabite). Kobietom planującym ciążę PZH zaleca wykonanie szczepień przeciw różyczce, odrze, śwince, ospie wietrznej, krztuścowi, wzwB, grypie. W przypadku zaszczepienia się żywą szczepionką PZH zaleca, aby kobieta planująca rodzicielstwo nie zachodziła w ciążę przez okres co najmniej 1 miesiąca. Natomiast w trakcie karmienia piersią PZH zaleca podawanie wszystkich szczepionek inaktywowanych oraz szczepionki żywe, zalecane do podawania dla osób dorosłych, których nie podano przed okresem ciąży lub w jej trakcie.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.  

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.