Pierwsza wizyta osoby małoletniej u lekarza ginekologa – wskazania – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Pierwsza wizyta osoby małoletniej u lekarza ginekologa – wskazania – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Ginekolog Luboń

Badanie ginekologiczne stanowi jedną z najbardziej intymnych procedur medycznych, która u wielu kobiet, a zwłaszcza dziewcząt, może wywołać uczucie wstydu i niepokoju. Osoba małoletnia (przed ukończeniem 18. roku życia) przed wizytą w poradni ginekologicznej powinna być w odpowiedni sposób przygotowana do badania przez matkę, co pozwoli na poczucie pewności siebie, zmniejszy obawy, poprawi samopoczucie osoby małoletniej przed wykonaniem badania – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) pierwsza rutynowa wizyta w Poradni Ginekologicznej dla Dziewcząt powinna odbyć się w przedziale wiekowym 12.–15. roku życia, zazwyczaj po pierwszej miesiączce, celem oceny przebiegu cyklu miesiączkowego i wdrożenia profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPV (wspólne ustalenia z rodzicami). Pierwsza wizyta ginekologiczna powinna również służyć edukacji małoletniej pacjentki na temat fizjologii żeńskiego układu rozrodczego oraz seksualności – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Innymi wskazaniami do wizyty u lekarza ginekologa dziecięcego i przeprowadzenia badania ginekologicznego osoby małoletniej są:

  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
  • bóle brzucha, podbrzusza,
  • urazy narządów płciowych, miednicy mniejszej,
  • podejrzenie wady rozwojowej narządów płciowych,
  • zaburzenia pokwitania,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • zakażenia narządów płciowych,
  • podejrzenie wykorzystania seksualnego
  • badania profilaktyczne (nie tylko u małoletnich aktywnych seksualnie).

Badanie ginekologiczne osoby małoletniej powinno być przeprowadzone przez doświadczonego lekarza ginekologa dziecięcego. Natomiast w przypadkach nagłych, urazach narządów płciowych badanie to może przeprowadzić doświadczony lekarz położnik-ginekolog lub lekarz innej specjalności z zachowaniem należytej staranności zarówno w zakresie badania, jak i dokumentacji medycznej. PTGiP zaleca, aby badanie ginekologiczne małoletniej dziewczynki przeprowadzała kobieta-ginekolog dziecięcy lub mężczyzna-ginekolog dziecięcy w towarzystwie położnej – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.   

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników PTGiP 

Comments are closed.