Rak piersi u kobiet w ciąży – leczenie – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Rak piersi u kobiet w ciąży – leczenie – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Ginekolog Luboń

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. Większość zachorowań dotyczy kobiet w wieku pomenopauzalnym, ale chorują również kobiety w wieku rozrodczym, np. w 2013 r. w Polsce grupa kobiet w wieku poniżej 45 lat stanowiła 10,3% zachorowań na raka piersi. Dominującą grupę stanowią pacjentki w wieku 35–45 lat – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Rak piersi u ciężarnych definiowany jest jako rak piersi rozpoznany w ciąży lub w ciągu 1 roku po porodzie. Szacuje się, że na ten nowotwór zachoruje 1 na 3000 do 10 000 kobiet będących w ciąży na świecie.

Według danych GUS z 2014 roku wyraźnie przesuwa się, o co najmniej kilka lat, wiek kobiet rodzących dzieci w Polsce. Kobiety poniżej 19 roku życia stanowią 4% rodzących, w wieku 20–24 lata stanowią tylko 15%, 25–29 lat — 35%, 30–34 lata — 30%, 35–39 lat — 12%, a 4% kobiet rodzi dziecko w wieku powyżej 40 roku życia. Wzrasta więc również liczebność grupy kobiet, u których rozpoznawany jest rak piersi podczas ciąży. Obecnie mediana wieku ciężarnych ze współistniejącym rakiem piersi wynosi 34 lata – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Raki piersi rozpoznawane u ciężarnych są zazwyczaj bardziej zaawansowane niż w populacji kobiet nieciężarnych. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że rosnący guz w piersi traktowany jest jako fizjologiczna odpowiedź tkanki gruczołowej na zmiany hormonalne związane z ciążą. Diagnostyka u ciężarnych opóźniona jest przeważnie o 2–7 miesięcy od pojawienia się pierwszych symptomów. Opóźnienie rozpoznania o 6 miesięcy wpływa na zwiększenie liczby osób z przerzutami do regionalnych węzłów chłonnych o ponad 5%, co wiąże się ze zdecydowanie gorszym rokowaniem. Stanowisko PTGiP podkreśla, że leczenie raka piersi u kobiet będących w ciąży jest nie tylko możliwe, ale też konieczne — dotyczy to zarówno leczenia chirurgicznego, jak i chemioterapii. W wybranych przypadkach można rozważyć również zastosowanie radioterapii.

Postępowanie u kobiet w ciąży z rozpoznanym rakiem piersi różni się w zależności od typu nowotworu, wieku ciąży oraz osobistych preferencji chorej. Leczenie operacyjne uważane jest za bezpieczne w II i III trymestrze ciąży. Zaleca się natomiast unikanie go w I trymestrze. Chemioterapia jest przeciwwskazana do wykonywania w I trymestrze ze względu na ryzyko poważnych wad płodu oraz zwiększone prawdopodobieństwo poronienia. Chemioterapię można bezpiecznie stosować od II trymestru ciąży. Szacuje się, że ryzyko ryzyko powstawania wad wrodzonych wynikających ze stosowania chemioterapii po zakończeniu I trymestru nie odbiega od przeciętnego. Nie jest natomiast zalecana powyżej 35 tyg. ciąży z uwagi na zmniejszenie ilości elementów morfotycznych krwi, co może skutkować krwotokiem oraz zwiększonym ryzykiem zakażenia podczas porodu. Radioterapia jest co do zasady przeciwwskazana do zastosowania standardowego u kobiet w ciąży. Sporadycznie dopuszcza się napromieniowanie szyi i śródpiersia pod warunkiem należytego osłonięcia brzucha przed działaniem promieniowania. Jest natomiast zalecana i bezpieczna jako leczenie miejscowo-regionalne u kobiet po porodzie – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowskispecjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.    

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.