Szczepienie przeciw grypie kobiet w ciąży – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Szczepienie przeciw grypie kobiet w ciąży – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Grypa – co to jest?

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. Grypa jest chorobą, którą można przechodzić bezobjawowo, co nie zmienia faktu, że osoby takie nadal stanowią źródło zakażenia i przyczyniają się do transmisji choroby w populacji.

Do typowych objawów grypy zaliczamy:

  • gorączkę,
  • silne osłabienie,
  • bóle głowy, 
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • kaszel.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co sezon na grypę choruje 5-10% populacji dorosłych oraz 10-20% populacji dzieci. Z powodu grypy i jej powikłań w skali globalnej umiera 600 000 pacjentów – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Czy szczepienie przeciw grypie w ciąży jest bezpieczne?

Dotychczasowe obserwacje, jak też wyniki badań klinicznych potwierdziły bezpieczeństwo szczepionek przeciw grypie sezonowej zarówno u ciężarnych, jak i niemowląt. Amerykański system raportowania zdarzeń niepożądanych związanych ze szczepieniami, w okresie od 1 lipca 2010 do 6 maja 2016 otrzymał 544 zgłoszeń niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), co w stosunku do populacji ponad 2 milionów kobiet zaszczepionych w ciąży w USA, wskazuje na rzadkie występowanie NOP. Zwykle były to odczyny miejscowe w postaci bólu, obrzęku i zaczerwienienia w miejscu iniekcji lub samoograniczające się objawy ogólne, najczęściej w postaci gorączki. Szczepienie przeciw grypie w czasie ciąży nie zwiększało ryzyka poronienia, porodu przedwczesnego, obumarcia płodu, urodzenia dziecka o niskiej masie ciała, urodzenia dziecka drogą cięcia cesarskiego, wystąpienia u dziecka wad wrodzonych, ani nie wpływało niekorzystnie na rozwój psychomotoryczny dzieci. Nie zwiększa również ryzyka wystąpienia wymiotów ciężarnych, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy ciężarnych, białkomoczu i zakażenia dróg moczowych. Niektóre badania wskazują również na zmniejszenie prawdopodobieństwa martwego urodzenia – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Czy szczepienia przeciw grypie w ciąży są skuteczne?

Badania kliniczne wykazały rzeczywistą skuteczność szczepień przeciw grypie wykonywanych w ciąży, wskazując na korzyści zarówno dla matek, jak i niemowląt. W randomizowanym badaniach klinicznych w latach 2004–2005 w Bangladeszu wykazano, że kobiety szczepione w trzecim trymestrze ciąży o 63% rzadziej chorowały na grypę potwierdzoną laboratoryjnie, a ochronny poziom przeciwciał u niemowląt utrzymywał się do 6 miesięcy. Szczepienie ciężarnych zmniejszyło o około połowę ryzyko wystąpienia ostrych objawów oddechowych związanych z grypą potwierdzoną laboratoryjnie. Zauważone zostało również zmniejszenie ryzyka hospitalizacji w trakcie ciąży z powodu grypy – skuteczność oszacowano na 40%. 

Należy również podkreślić korzyści dla niemowląt w pierwszym półroczu życia wynikające ze szczepienia przeciw grypie kobiety ciężarnej – dzieci te nie mogą być szczepione przeciw grypie, ponieważ szczepienie możliwe jest do podawania dopiero od ukończenia pełnych sześciu miesięcy życia niemowlęcia. Niedojrzałość układu odpornościowego niemowląt, w szczególności w pierwszych 6 miesiącach życia, powoduje zwiększoną zapadalność na grypę oraz kilkukrotnie częstsze hospitalizacje z jej powodu w porównaniu z niemowlętami w wieku 6–23 miesięcy. Szczepienie ciężarnych może zatem chronić noworodki i niemowlęta, które są zbyt młode, by można je było zaszczepić, a dla których grypa stanowi największe zagrożenie. W badaniach wykazano, że całkowita skuteczność szczepienia matek w zapobieganiu grypie u niemowląt wynosiła aż 67,9% – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.

Czy kobiety w ciąży powinny się szczepić przeciw grypie?

Światowa Organizacja Zdrowia od 2005 roku zaleca szczepienie wszystkich kobiet będących w ciąży w danym sezonie epidemicznym. Szczepienie przeciw grypie u kobiet w ciąży oraz planujących ciążę jest też zalecane w polskim Programie Szczepień Ochronnych. Pomimo licznych rekomendacji, stan zaszczepienia przeciw grypie pozostaje na niskim poziomie wśród kobiet w ciąży, ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa szczepionek, wyrażane zarówno przez pacjentki, jak i personel medyczny, a także bagatelizowanie choroby i niedocenianie korzyści związanych ze szczepieniem.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.