Indukcja porodu – ryzyko, korzyści, przeciwwskazania – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Indukcja porodu – ryzyko, korzyści, przeciwwskazania – dr n. med. Piotr Magnowski, Tarnowo Podgórne, Luboń

Indukcja porodu – co to jest?

Indukcja porodu to sztuczne pobudzenie mechanizmów prowadzących do porodu przed jego naturalnym, spontanicznym rozpoczęciem. Jest to jedna z najczęściej stosowanych procedur we współczesnym położnictwie. Szacuje się, że co piąta ciężarna jest poddawana tej procedurze, a w grupie rodzących drogami natury odsetek ten sięga 30–40% – wskazuje dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń.  

W jakim celu stosuje się indukcję porodu?

Zastosowanie indukcji porodu niesie za sobą zarówno korzyści dla rodzącej jak i wiąże się z określonym ryzykiem medycznym. Z perspektywy dziecka przedwczesne zakończenie ciąży może się wiązać z występowaniem powikłań noworodkowych. Z drugiej strony postępowanie zachowawcze zwiększa ryzyko niedotlenienia i obumarcia wewnątrzmacicznego, spowodowanych niewydolnością łożyska czy infekcją wewnątrzowodniową w przypadkach rozwarcia szyjki macicy lub przedwczesnego pęknięcia błon płodowych. Kwalifikując ciężarną do indukcji porodu, należy zawsze brać pod uwagę wiek ciąży na podstawie badania ultrasonograficznego (USG) wykonywanego w I trymestrze, stopień nasilenia stwierdzanych nieprawidłowości, rodność, dojrzałość szyjki macicy oraz występowanie ewentualnych przeciwwskazań.

Czy muszę wyrazić zgodę na indukcję porodu?

Przed planowaną indukcją porodu ciężarna musi wyrazić na nią świadomą zgodę. Formularz pisemnej zgody na indukcję powinien zawierać między innymi opis wskazania, omówienie stosowanych metod oraz możliwych powikłań.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania indukcji porodu?

Wśród przeciwwskazań do zastosowania indukcji porodu możemy wymienić:

  • Łożysko lub naczynia przodujące,
  • Przebyte operacje na trzonie macicy (np. klasyczne cięcie cesarskie, wyłuszczenie mięśniaków macicy),
  • Śródporodowe pęknięcie macicy,
  • Rak inwazyjny szyjki macicy,
  • Aktywna infekcja opryszczką genitalną,
  • Nieprawidłowe położenie płodu (poprzeczne, miednicowe),
  • Inne przeciwwskazanie do porodu drogami natury.

Dr n. med. Piotr Magnowski posiada wieloletnie doświadczenie w opiece medycznej nad pacjentkami poddanymi procedurze indukcji porodu w szpitalu św. Rodziny w Poznaniu.   

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.  

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.