Zakażenie wirusem opryszczki u kobiet ciężarnych – dr n. med. Piotr Magnowski, Luboń, Tarnowo Podgórne

Zakażenie wirusem opryszczki u kobiet ciężarnych – dr n. med. Piotr Magnowski, Luboń, Tarnowo Podgórne

W czasach pandemii coraz częściej uważamy na wszelkiego rodzaju choroby, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Jedną z częściej występujących chorób jest zakażenie wirusem opryszczki zwykłej HSV. Czy jest on groźny dla kobiet w ciąży? Jak postępować w przypadku zakażenia wirusem opryszczki u kobiet ciężarnych? Na te pytania odpowiada dr n. med. Piotr Magnowski specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, Tarnowo Podgórne, Luboń. 

Opryszczka zwykła jest jedną z najczęstszych chorób wirusowych skóry i błon śluzowych o często przewlekłym i nawrotowym przebiegu. Infekcja HSV może mieć charakter zakażenia pierwotnego, nawrotowego bądź bezobjawowego. Do zakażenia dochodzi:

  • drogą kropelkową, 
  • przez dotyk,
  • drogą kontaktów seksualnych.

Wrotami infekcji dla HSV1 najczęściej są błony śluzowe jamy ustnej lub zmieniona chorobowo skóra twarzy, a dla HSV2 – błony śluzowe oraz skóra narządów płciowych i okolicy odbytu. Szacuje się, że na świecie ponad 20% kobiet w ciąży jest zakażonych HSV, a u około 2% do zakażenia dochodzi w trakcie ciąży, co jest szczególnie niebezpieczne dla płodu i noworodka.

Zarówno kobieta, która planuje ciążę, jak i ciężarna, powinny otrzymać informację, że infekcja wirusem opryszczki jest nieuleczalna. Jednakże, profilaktyczne stosowanie leków przeciwwirusowych może uchronić noworodka przed zagrożeniem, jakie stanowi zakażenie nabyte podczas ciąży i porodu.

 Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii. Dr n. med. Piotr Magnowski przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń oraz Tarnowo Podgórne. Należy umówić się na wizytę pod numerem 606-340-593.  

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Comments are closed.